Dialóg so Stvoriteľom

Autor: Marian Miškovič | 10.10.2019 o 0:02 | (upravené 10.10.2019 o 0:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  274x

Text  je určený pre ľudí bez predsudkov, neortodoxných, hľadajúcich, zvedavých...Nie je proti nikomu namierený, nechce nikoho urážať ani presviedčať, je len prejavom slobody ducha, hľadania a kladenia si otázok, možno aj vašich ...

Musím uznať, svoje dielo Stvorenia Sveta si zvládol a vykonal dokonale. Všetko si stvoril, na nič si nezabudol. Vymyslel si fungujúci poriadok a zákony, ktoré sme sa postupne naučili dešifrovať cez udelené talenty. Všetkému si určil  svoje miesto, schopnosti, úlohy a úžasne si všetko skĺbil a zladil, radosť pozrieť. Stvoril  si aj človeka, hovoríš, že vraj na svoj obraz. Veriť? Neveriť? Ja  verím, vo všeobecnosti musíme z niečoho vychádzať. Azda len na návody a manuály na používanie si zabudol. Maličkosť. No mám pocit, že to je naschvál, že si to tak chcel. Hlavne, že Ty vieš, a vieš prečo je tomu tak.

Teda sme „akoby“ Tvoj klon,  sme Tvoje deti. Alebo máš aj ženu?  To by bola iná káva, veď ako ináč by si došiel na ten nápad krásneho plodenia detí. Ty si ale určite dokonalý, deti sa nemusia vydariť, je to zložitá záležitosť mnohých okolností a náhod, rôznych vplyvov a čo ja viem čoho. Mohol si byť aj unavený z vymýšľania Sveta. (Ale je tu aj možnosť, že by si azda až tak dokonalý nebol.)

Cez to všetko, ľudia majú funkčné telá obdarené všestranným duchom, schopnosťou myslieť, prejavovať city, tvoriť (podobne ako Ty sme tvoriví...). Obdaril si každého z nás mnohými danosťami. Naozaj si urobil (ste urobili) dobrú prácu. Chcel si to tak, alebo je to len Tvoj experiment? Azda náhoda? Možno aj Ty nevieš všetko a musíme aspoň v niečom vylepšiť Tvoje začaté či načrtnuté dielo tu na Zemi.

Ale i pri mnohých  kladoch sme značne nedokonalí, a často sa zdá, akoby sme do dokonalého systému fungovania sveta nepatrili. Slobodná vôľa nás urobila síce akoby slobodnými, ale zároveň nezodpovednými za vlastné konanie vo všetkých smeroch, teda aj domýšľavými, chamtivými, vyvyšujúcimi sa nad iného, a to určite nebolo súčasťou Tvojho stvoriteľského počinu v odkaze milovať  iných ako seba samého.

Človeku si poskytol  svoje stvoriteľské dielo k dispozícii, a on ho neobmedzene užíva, využíva, zneužíva, pretvára, mení, kazí, ničí....a ničí aj sám seba.

Zdá sa, ba priam je evidentné, že si dal  človeku priveľa  voľnosti a slobodnej vôle. Naše vnímanie Teba a sveta je však determinované našimi Tebou danými danosťami, ale zároveň aj danými schopnosťami fantazírovať a sniť, to sú veľké dary. Ťažko hľadáme odpovede na nastoľované otázky o zmysle našej vlastnej existencie, hoci nás učíš  a k tomu nabádaš z mnohých dôležitých a existenčných dôvodov, zväčša však bez pochopenia a aj zámerného odmietania.  Našli sme si zástupné, najmä materiálne a egoistické témy.

Tiež si ale uvedomujem, že celý Svet by fungoval aj bez človeka – a ako, o to väčšou výzvou je hľadanie tajomstva a významu prečo sme tu. Niekedy sa zamýšľam nad tým, akoby sme boli len Tvojou hračkou, či súčasťou Tvojho experimentu v laboratóriu Zem. Napriek zdanlivej slobode a slobodnej vôli sme ale napriek všetkému súčasťou Tvojho veľkolepého plánu s nami a na tom asi nič nedokážeme zmeniť. Asi je to tak, preto si mnohé nedokážeme vysvetliť a nájsť odpovede.

Berúc do úvahy mnohé prírodné katastrofy, tragédie a nešťastia, bolo by  Tvoje konanie príliš nízke,  cynické, ba až sarkastické, ale z pohľadu Tvojho cieľa a Tvojich zámerov možno nevyhnutné a pre nás nepochopiteľné. Sme asi na seba príliš citliví a  málo sebakritickí k nášmu vlastnému konaniu a zodpovednosti a k účinkom za naše vlastné konanie.

My tiež experimentujeme, bádame, pre  naše vyššie ciele a pre záchranu človeka. Správame sa neľudsky k živým  tvorom, sme egoisti - len žiť za akúkoľvek cenu, humánne pomáhame síce občas jednotlivcom - zabíjame však bez zľutovania milióny, kde je tu logika?

Zadal si nám aj úlohu, alebo sa len pozeráš, čo robíme a vyhodnocuješ naše konanie? Možno je celá Zem  len Tvojou škôlkou pre naše šľachtenie, sme sťa sadenice – kto vie aké máš kritériá pre výber a selekciu?

Ale! Ak by si to  vedel, ak by si z nás našiel takých, akých hľadáš, určite by si skončil svoj experiment. Preto sa teším na ďalšie pokračovanie žitia veď toľkej krásy  a mnohých ďalších prekvapení  a výziev si pre nás stvoril...Vďaka Ti za všetko, za mňa, mnohých iných i nevďačníkov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?